Strona główna

Z CESBA-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

English-Language Deutsche Sprache Français Lingua Italiana Čeština Slovenčina Polski Magyar Slovenščina

Idea Zrównoważonego budownictwa w Europie

Strategia Europa 2020 zakłada rozwój społeczeństw i państw europejskich do 2020 roku i jest wdrażana poprzez realizację pięciu celów, z których jeden zakłada przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i promocja odpowiedzialnej gospodarki energią. Zrównoważony rozwój nie jest możliwy bez realizacji zrównoważonego budownictwa, bowiem oddziałuje ono w sposób istotny na środowisko naturalne. Jest też jednym z najistotniejszych elementów w życiu człowieka. Badania pokazują, że człowiekspędza blisko 90% swojego życia we wnętrzu budynków. Zrównoważony rozwój musi zatem brać pod uwagę ten aspekt oraz zaproponować optymalne rozwiązaniapodnoszące komfort i jakość życia użytkowników. Na przestrzeni ostatnich lat wUnii Europejskiej zauważono potrzebę kompleksowej oceny budynków na każdymetapie ich istnienia pod względem oddziaływania na środowisko i ludzi,począwszy od wytworzenia materiałów, poprzez proces budowy oraz użytkowania, porozbiórkę i utylizację materiałów. Przy czym, budynki publiczne odgrywają tuspecjalną, wiodącą rolę.

CESBA inicjatywa na rzecz nowej kultury budownictwa w Europie

CESBA (Common European Sustainable Building Assessment) to wspólna europejska inicjatywa powstała w w celu wspierania zrównoważonego budownictwa w Europie. Jej głównym założeniem jest harmonizacja różnych systemów oceny jakościowej budynków. Jej nieodłączną częścią jest narzędzie CESBA dla budynków publicznych służące całościowej i kompleksowej ocenie budynku, które może być również wykorzystane w procesie planowania. Wizją CESBA jest "Europa w której wysoki standard życia w przyjaznym otoczeniu będzie ogólnodostępnym standardem".


Koncepcję inicjatywy przedstawia cykl CESBA: zharmonizowane wskaźniki znajdują się w centrum zainteresowania i są podstawą do przedstawienia usług, szkoleń oraz certyfikacji. W końcu CESBA posługuje się 9-cioma zasadami, które zostały przedstawione na zewnętrznej obręczy koła CESBA.


Kliknij na fragment koła i dowiedz się więcej o CESBAPrzeznaczenie i CelPrzetarg na wykonanie dokumentacji projektowej/ projektu architektonicznegoPlanowanieZamówienia publiczneWdrażanieOdbiórMonitoring / UżytkowanieKategoria:SzkoleniaKategoria:UsługiKategoria:CertyfikacjaKategoria:WskaźnikiCesba circleCele inicjatywy CESBA

  1. Stworzenie wspólnego, kompleksowego podejścia do oceny budynku przez zharmonizowanie wskaźników w Europie.
  2. Wspieranie inicjatyw na rzecz systemów motywacyjnych, przyjaznych dla użytkownika przepisów prawa na poziomie krajowym, regionalnym i europejskim.
  3. Rozpowszechnianie CESBA przez wdrażanie procesów: certyfikacji, szkolenia i usług.
  4. Stosowanie certyfikatów zharmonizowanych z systemem CESBA w zdecydowanej większości budynków w Europie.
centrum

CESBA wiki jest budowana przez ekspertow programu CEC5, CABEE i ViSiBLE